реклама

ГОРЛИЦЯ ЗВИЧАЙНА 

    1. Систематичне положення

 

Вид – Горлиця звичайна (Streptopelia turtur)

Рід – Горлиця (Streptopelia)

Родина – Голубові (Columbidae)

Ряд – Голубоподібні (Columbiformes)

 

    1. Опис птаха

 

Довжина тіла – 26 – 28 см

Розмах крил – 47 – 53 см

Вага - 70 – 200 г

Відмітна кольорова смуга на верхній частині шиї створює враження, що голуб втягує голову, як черепаха, звідси походить частина імені - «горлиця». Звичайні горлиці світло-сірі або коричневі з чорними плямами на крилах і білим пір'ям на хвості. У дорослого самця яскраво-рожеві плями з боків шиї, що досягають грудей. Верхівка дорослого самця добре помітна завдяки блакитно-сірого кольору. Самки схожі по зовнішності, але пір'я у них темно коричневі і трохи менше за розміром.

 

    1. Середовище існування

Ареал горлиці звичайної простягається в Європі на північ до 58—60°, Західний Сибір на північ до 58° півн. широти. На схід поширена до Сходу Казахстану та Західної Індії, крім того, в Північній Африці і Західній Азії. Зимують горлиці звичайні в Африці південніше Сахари і в незначній кількості в Південному Ірані та Белуджистані. На території України горлиця звичайна поширена скрізь, крім високогірних районів Карпат. Селиться цей птах в лісах, частіше недалеко від узлісся, в парках, у високих чагарниках, полезахисних смугах, садках, іноді на окремих деревах або групах дерев, або навіть в прибережних очеретах біля водойм.

    1. Спосіб життя

На півдні України вони з'являються в середині або в кінці квітня, іноді в травні. Під час весняного перельоту горлиці тримаються поодинці і парами, рідше — невеликими зграйками. Горлиці живляться насінням диких і культурних рослин, нерідко насінням дерев, наприклад сосни. Їх вола іноді бувають переповнені насінням молочаю, яким вони живляться на луках. Із тваринної їжі в шлунках горлиць зустрічаються наземні молюски, зрідка — комахи. Після закінчення гніздового періоду і до відльоту горлиці тримаються на полях, в долинах річок та в інших відкритих місцях виводками або поодинці, рідко збираються у невеликі зграйки. Таких великих зграй, як голуби, горлиці ніколи не утворюють. Відліт починається в кінці серпня і закінчується на півночі республіки в кінці вересня, а на півдні в жовтні. Оскільки горлиці не утворюють великих зграй, то відліт проходить малопомітно. Линяють горлиці під час зимівлі.

    1. Шлюбні ритуали горлиць

У граціозної птиці цікавий шлюбний ритуал. Самець літає і парить у повітрі, розправляючи крила і опускаючи голову. Після того, як приземлиться, наближається до самки, випинаючи груди, похитуючи головою і голосно кричучи. Їх шлюбний поклик часто приймають за крик сови. Якщо горлиця вражена залицянням, вона погоджується на романтичний взаємний грумінг пір'я

Як тільки два птахи починають жити разом, вони утворюють міцний парний зв'язок, який не переривають на кілька сезонів розмноження. Як і більшість птахів, горлиці звичайні гніздяться на деревах. Але на відміну від інших видів, вони гніздяться і на землі, якщо відповідних дерев немає поруч.

Обоє батьків беруть участь в інкубаційному процесі. Ці птахи піклуються про потомство і рідко залишають гнізда незахищеними. Якщо хижак виявляє гніздо, один з батьків використовує маневр приманки, прикидається, що його крило зламане, літає, як ніби поранений. Коли хижак наближається, відлітає подалі від гнізда.

ЧИСЕЛЬНІСТЬ ЗВИЧАЙНОЇ ГОРЛИЦІ НА БІЛЬШІЙ ЧАСТИНІ ЄВРОПЕЙСЬКОГО АРЕАЛУ СКОРОЧУЄТЬСЯ. ПРИЧИНА - ВИКОРИСТАННЯ ГЕРБІЦИДІВ У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ ТА АКТИВНЕ ПОЛЮВАННЯ НА ЗИМІВЛЯХ В АФРИЦІ. ПТАХ ПЕРЕБУВАЄ ПІД ЗАХИСТОМ КОНВЕНЦІЇ CITES, БОНСЬКОЇ КОНВЕНЦІЇ ТА ДИРЕКТИВИ ЄС ПРО ЗАХИСТ ДИКИХ ПТАХІВ.

увеличение трафика на сайт